Přijetí dopisu s přílohou

 Pozor, tyto řádky čtěte zvláště pozorně, pokud se nechcete jednou dočkat něčeho, co se dá nazvat  „dopisní bombou“

Dopis s přílohou se chová podobně jako kterýkoli jiný dopis, nese však s sebou zakódovaný soubor nebo více souborů. Po doručení Pegasus Mail přílohu okamžitě identifikuje a v okénku pro čtení nabídne její další zpracování - viz předchozí obrázek. Kromě zběžné systémové informace, zpravidla v angličtině, o příloze nabízí mimo jiné její odkódování a uložení (Save) nebo odkódování a prohlédnutí (Wiew). S těmito volbami naprosto vystačíme.

   A teď přichází okamžik pravdy. V příloze se totiž může skrývat cokoli - i virus. Jak známo, virus se aktivuje pouze spuštěním napadeného souboru s natažením do operační paměti počítače. Pokud soubor uložíme na disk a nespustíme jej, nic se nemůže stát. Viry mohou být  ve spustitelných souborech, překryvných jednotkách, systémových modulech a dalších pomocných souborech. Dokonce i v dokumentech MS Word . Po uložení spustíme nějaký antivirový program a soubor prověříme. V každé dobré podnikové síti bychom měli nějaký najít.Teprve tehdy, není - li napaden, jej můžeme spustit.

   Při prohlédnutí souboru se vlastně říká operačnímu systému Windows, aby soubor spustil, je - li spustitelný, nebo aby spustil aplikaci asociovanou s příponou tohoto souboru a soubor jí předal jako formální parametr. A tím může být zkáza počítače dokonána. Spuštěním zavirovaného souboru natáhneme infekci do operační paměti, odkud se dále šíří. Přitom ani odesílatel sám nemusí vědět, co vlastně posílá. Trikem s uložením souboru se můžeme zavirování vyhnout.