Odeslání dopisu s přílohou

   V některé literatuře o službách sítě Internet najdeme zmínku o adresném přenosu souborů elektronickou poštou. V prostředí Pegasus Mail tato služba dostává komfortní a osobitý charakter. Toto bylo možné i dříve, avšak předpokládalo to odbornou přípravu souborů k odeslání tak, aby se přenosem nepoškodily. UNIXoví operátoři to prováděli řádkovými příkazy, což v dnešní době by se uživatelům asi moc nelíbilo. Pegasus Mail to za nás udělá sám a velmi příjemnou formou - vůbec se o to nemusíme starat.

   Vlastní příprava souborů pro přenos spočívá v zakódování do ASCII zobrazitelných znaků, které SMTP protokol vezme jako řetězce. Tím je přenese prakticky bez újmy. Rozeznáváme dvě základní skupiny souborů:

  Binární soubory - takové, které obsahují strojový kód, data nebo programy

  Textové soubory - obsahují pouze zobrazitelné znaky některé znakové sady, např. ASCII nebo UNICODE a ukončovací značky řádků.

 Problém se tedy redukuje na převod binárního souboru do textově interpretovatelné podoby (encoding) a po doručení jeho následné odkódování (decoding).

   Pozor! Textovým souborem rozumíme pouze čistý text, nikoli text s direktivami textového editoru. Pro elektronickou poštu je například dokument MS Word nebo dokument T602 binárním souborem!

Takže již k odesílání dopisů s přílohou:

Prvně musíme napsat vlastní text dopisu a vyplnit hlavičku. Je to zcela analogické jako

v předchozím případě. Až dopis dopíšeme, klepneme na ikonu

                                                                

 která značí Připojit přílohu (Attachment).

Rozbalí se okénko

 

                      

 Vyhledáme soubor na příslušném zařízení nebo k němu zadáme plnou cestu. Upřesníme typ souboru (File type) a kódování (Encoding). V prvním případě jsou nejdůležitější volby Text a Binary (můžeme upřesnit dle nabídky), v druhém případě volíme podle maileru adresáta nejčastěji Uuencoding nebo BinHex. V obou případech, pokud si nevíme rady, můžeme nechat implicitní volbu Mailer decides (Pegasus Mail rozhodne). Program v tomto případě sám typ i kódování vybere. Ve speciálních případech se ovšem nemusí „trefit“, toto riziko pak nese odesilatel. Poté klepneme na tlačítko Add (+), tím se provede přiložení zakódované kopie souboru k dopisu. Pokud se spleteme, můžeme to vzít zpět tlačítkem Remove(-).

   Je-li vše hotovo, tlačítkem Send to celé odešleme. Až do stisku Send všechny akce můžeme vzít zpět tlačítkem Cancel nebo zavřením tohoto okénka. Pegasus Mail se zeptá, zda se má opravdu dopis „vyhodit“ (discard). Pokud toto potvrdíme, vše se zapomene.